تجهيزات رستوران صنعتي تجهيزات رستوران صنعتي .

تجهيزات رستوران صنعتي

درست كردن مربا هويج


طرز تهيه مرباي هويج :
براي طرز تهيه ي مرباي هويج، هويج را از شب قبل رنده كنيد و در يك قابلمه ي لعابى بريزيد و داخل آن هل را بريزيد و روى آن شكر ريخته و بدون اينكه آن را هم بزنيد درب آن را بگذاريد و آهسته قابلمه را كنار بگذاريد تا زماني كه بخواهيد مربا هويج را بپزيد.

بعد از حدود 12 ساعت بعد درب قابلمه را بگذاريد و آن را روى حرارت خيلي ملايم بگذاريد و اجازه دهيد شكر آرام آرام ذوب شود و هويج از زير آرام آرام بپزد كه حدوداً يك ساعت زمان لازم دارد، مي توانيد از شعله پخش كن استفاده كنيد (شكر را هم نزنيد) در اين روش پخت مربا هويج آب احتياجى نيست و مربا خودش آب مي اندازد.

در آخر كه مربا قل هاى ريز زد آب ليمو و يا جوهر ليمو را اضافه كنيد و بعد از ده دقيقه چوب دارچين، زعفران، گلاب، جوز هندى و وانيل ( 1/4 قاشق چاىخورى فلفل قرمز در صورت تمايل، نگران نباشيد مرباى شما تند نخواهد شد) را بريزيد و از روى حرارت برداريد و بهتر است تا 24 ساعت در همان قابلمه بماند اما درب آن را نگذاريد و روى قابلمه يك دستمال بزرگ و سنگين مانند حوله بياندازيد تا زمان خنك شدن عرق نكند، و بعد از اينكه خنك شد و مطمئن شديد كه مربا شكرك نزده آن را داخل شيشه هاى تميز و كوچك بريزيد و در يخچال قرار بدهيد، توجه داشته باشيد كه هل و چوب دارچين را از مربا جدا نكنيد. براي طرز تهيه مربا هويج، ابتدا هويج رنده شده را با آب شكر مخلوط كنيد و داخل قابلمه بريزيد و روي گاز قرار بدهيد و اجازه بدهيد به قوام بيايد، سپس پوست پرتقال و هل را اضافه كنيد و بگذاريد به مدت 30 دقيقه ديگر بپزد تقريبا زمان پخت 2 ساعت طول مي كشد زماني كه مرباي هويج شما غلظت پيدا كرد نه زياد سفت و نه زياد شل باشد، اگر زياد سفت شود مربا شكرك مي زند و اگر شل باشد كپك مي زند، پس حواستان باشد به غلظت متعادل رسيد خاموش كنيد.

 

و در آخر يك قاشق آبليمو بريزيد و زماني كه خنك شد آن را درون شيشه بريزيد و در يخچال نگهداري كنيد. 

 

مي توانيد از خلال هاى تازه پوست پرتقال هم در مرباى هويج استفاده كنيد (به اندازه ي 1/2 پيمانه ) و يا دو قاشق غذاخوري خشك آن، كه البته بايد بعد از كمى جوشاندن و قرار دادن در آب سرد براى چند ساعت و تعويض مرتب آب آن استفاده كنيد.

پوست پرتقال را 3 بار داخل آب بجوشانيد تا تلخي آن ها از بين برود.
خلال بادام و پسته هم در مرباى هويج عالي مي شود و مربا را زيبا مي كند، در صورت تمايل اواخر پخت از هر كدام يك قاشق غذاخوري به مربا به صورت خشك اضافه كنيد.

 

در صورتى كه مرباى هويج با حرات كم و يكنواخت پخته شود شكرك نخواهد زد.
و اگر شكرك زد مربا را دوباره روى حرارت قرار دهيد با 100 ميلى گرم آب معمولى براى مدت پنج دقيقه جوشانده و از روى حرارت برداريد. و بعد از اينكه خنك شد در ظرف ريخته و كنار بگذاريد.


بهتر است مرباها را در ظرف لعابى درست كنيد و از قاشق چوبى استفاده كنيد تا خوش رنگ تر شود.


بهتر است مرباى هويج را بعد از پخت براى مدت 24 ساعت در همان قابلمه نگهداريد تا اگر شكرك زد، دوباره آن را با كمى آب يا گلاب بجوشانيد.

منبع:سايت بيتوته


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۵:۱۳ توسط:آوا اميني موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :