تجهيزات رستوران صنعتي تجهيزات رستوران صنعتي .

تجهيزات رستوران صنعتي

چند نكته درباره ي يك ويتامين همه چيز تمام


ويتامين D يكي از ريزمغزي‌هاي مهم در بدن است كه منبع اصلي آن، آفتاب است. با توجه به گرما و روزهاي طولاني آفتابي خوزستان، تصور مي‌شود كه مردم اين استان با كمبود ويتامين D مواجه نيستند در حالي كه بنا به گفته مسئولان بهداشتي استان، ۶۸ درصد مردم خوزستان مبتلا به كمبود ويتامين D هستند.

مهنوش صاحبدل مسئول دفتر بهبود تغذيه مركز بهداشت خوزستان در خصوص وضعيت كمبود ويتامين D در خوزستاني‌ها اظهار كرد: ۹۲ درصد زنان باردار، ۳۶ درصد كوكان ۱۵ - ۲۳ ماهه،۷۵ درصد كودكان ۶ ساله، ۷۱ درصد نوجوانان و ۶۸ درصد ميانسالان اقليم جنوب خوزستان و اهواز و حومه كمبود ويتامين D دارند.

وي ادامه داد: همچنين ۷۸ درصد زنان باردار، ۳۱ درصد كودكان ۱۵ - ۲۳ ماهه، ۵۹ درصد كودكان ۶ ساله، ۷۷ درصد نوجوانان و ۵۴ درصد ميانسالان در اقليم شمال خوزستان به كمبود ويتامين D مبتلا هستند.

مسئول دفتر بهبود تغذيه مركز بهداشت خوزستان با اشاره به علائم كمبود ويتامين D اظهار كرد: علائم كمبود ويتامين D در بسياري اوقات مبهم و غير اختصاصي است و به همين علت، اين عارضه دير تشخيص داده مي‌شود.

وي بيان كرد: بديهي است كه كمبود ويتامين D زنان باردار عوارض جدي‌تر و قابل توجه‌تري داشته باشد كه مي‌تواند سلامتي مادر باردار و حتي سلامتي جنين و نوزاد آينده را تهديد كند.

صاحبدل افزود: علائم كمبود اين ويتامين در كودكان و بزرگسالان قدري متفاوت است. اين علائم در بزرگسالان عبارت است از درد مبهم و پراكنده در تمام بدن، ضعف كلي بدن و ضعف در ايستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پيشرفته‌تر لنگيدن، درد استخوان به ويژه در دنده، مفصل ران، كف پا و ران.

وي با اشاره به عوارض كمبود ويتامين D، گفت: از مهمترين پيامدهاي كمبود ويتامين D مي‌توان به راشيتيسم در كودكان، پوكي استخوان در بزرگسالان، اختلال در رشد قدي كودكان و نوجوانان، افزايش ابتلا به آسم و آلرژي، افزايش خطر ابتلا به ديابت و بيماري‌هاي خودايمني از جمله بيماري MS را نام برد.

مسئول دفتر بهبود تغذيه مركز بهداشت خوزستان با اشاره به علل كمبود ويتامين D، بيان كرد: عدم مكمل‌ياري با اين ويتامين در كودكان زير ۲ سال، كمبود ويتامين درربدن مادر براي كودكان شيرخوار، رژيم غذايي گياه‌خواري، مصرف كم شير و لبنيات، عدم استفاده از نور مستقيم آفتاب ( به دلايلي مانند آلودگي هوا، هواي ابري و استفاده از كرم ضد آفتاب) از مهمترين دلايل بروز كمبود ويتامينD هستند.

وي در خصوص درمان اين اين كمبود ويتامين، بيان كرد: استفاده از مكمل‌ها طبق تجويز پزشك راه درمان كمبود ويتامين D است.

صاحبدل افزود: مهمترين منبع تامين ويتامين بدن سنتز پوستي است و در افراد زير ۷۰ سال ۸۰ تا ۹۰ درصد ويتامين D از طريق تابش نور مستقيم آفتاب بر پوست ايجاد مي‌شود. همچنين مواد غذايي به طور طبيعي مقدار كمي ويتامين D دارند. ماهي‌هاي چرب مثل سالمون، ساردين و روغن كبد ماهي منابع غذايي غني از ويتامين D هستند. به مقدار كم و متغير نيز در كره، خامه، زرده تخم مرغ و جگر ويتامين D وجود دارد.

مسئول دفتر بهبود تغذيه مركز بهداشت خوزستان با اشاره به راه‌هاي پيشگيري از كمبود ويتامين D، گفت: قرار گرفتن در معرض نور (صورت و دست‌ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقيقه و به مدت دو تا سه بار در هفته در ماه‌هاي زمستان در معرض نور مستقيم آفتاب قرار گيرد) ويتامين D مورد نياز تامين مي‌شود. البته جهت اجتناب از اثرات زيان‌بار نور خورشيد به خصوص در تابستان، بايد در ساعات نزديك ظهر (۱۱ صبح تا ۱۶) از مواجهه با نور خورشيد اجتناب شود.

منبع:سايت برترين ها


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۳:۲۸ توسط:آوا اميني موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :